Artvin'in bin 864 bitkisi kitapta toplanacak

Türkiye'nin zengin bitkisel tür çeşitliliğine sahip illerinden Artvin'de, biyolojik çeşitliliğin korunabilmesi ve tanıtımın yapılabilmesi amacıyla bin 864 bitkiyle ilgili bilgi ve fotoğrafların yer alacağı kitap hazırlanacak.

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Eminağaoğlu yaptığı açıklamada, Artvin'in 305'i nadir, 199'u endemik olmak üzere yaklaşık bin 864 bitkiyi bünyesinde barındırdığını söyledi.

Bitki çeşitliliği açısından Artvin'in, Antalya ve İstanbul'dan sonra en zengin üçüncü il olduğunu vurgulayan Eminağaoğlu, bu kapsamda hazırlanan proje ile doğal bitkilerin tanıtıldığı kitap hazırlanması için Ziraat Bankası'nın desteğiyle yaklaşık iki yıl sürecek çalışma yapılacağını belirtti.

Artvin'in, Kuzeydoğu Anadolu Bitkisel Çeşitlilik Merkezi içinde yer aldığını ve bunun önemli olduğunu anlatan Eminağaoğlu, şöyle devam etti:

"Artvin'de yasal koruma statüsüne sahip iki milli park, üç tabiatı koruma alanı ve bir de tabiat parkı bulunuyor. Bunlar Artvin'in biyolojik çeşitlilik açısından ülkemizin en önemli alanlarından biri olduğunu ortaya koyuyor. Proje kapsamında Artvin'de doğal yayılışa sahip iletim demetli bitkilerin hem örnekleri alınacak hem de genel görünüş ve makro fotoğrafları çekilecek. Bu örneklere ilişkin olarak, bitki örneklerinin alındığı lokasyon bilgisi GPS koordinatlarıyla alındığı tarih ve yükselti gibi bilgiler de kaydedilecek."


"Artvin'de varlığı bilinmeyen birçok bitki türü tespit edilebilecek"

Eminağaoğlu, araziden alınan bitki örneklerinin laboratuvar ortamında isimlendirileceğini de vurgulayarak, "İsimlendirme işlemi tamamlandıktan sonra elde edilen bulgular ışığında ilde varlığı tespit edilen bitki türlerinin fotoğraflarının da yer aldığı bilimsel verilere dayalı renkli resimli kitap hazırlanacak. Proje ile daha önce floristik açıdan araştırılmamış birçok alana gidilerek, bitki örnekleri alınacak. Bu sayede Artvin'de varlığı bilinmeyen birçok bitki türü tespit edilebileceği gibi, bilim camiası için yeni olan bitki türleri de saptanabilecektir" dedi.

Kitapta yer alacak bitkilerin aynı zamanda rehber görevi üstleneceğine işaret eden Eminağaoğlu, şunları kaydetti:

"Biyoçeşitlilik açısından önemli zenginliğe sahip Artvin'in doğal bitkilerinin bir bütün halinde tanıtıldığı kitap hazırlanmış olacak. Bu proje sayesinde elde edilecek bulgular, basımı planlanan kitapta yer alacak bilgiler, bu konuda çalışma yürüten üniversiteler ile diğer kamu kurum ve kuruluşları açısından kaynak teşkil edecek. Ayrıca çalışma ile bölgede ekoturizm faaliyetlerinin hız kazanması için doğal çevrenin yeterli zenginliğe sahip olduğu mesajı verilebilecek."

Eminağaoğlu, dünyada 117 ülkede 610 biyosfer rezervi bulunduğunu belirterek, Camili havzası ve doğal güzelliğiyle ünlü Borçka-Karagöl Tabiat Parkında yetişen doğal bitkileri gösteren 752 adet bitkinin fotoğrafının yer aldığı ''Artvin'de Doğa Mirası Camili'nin Doğal Bitkileri'' adlı kitap hazırlandığını da anımsattı.

04-07-2013/Cumhuriyet