Türk bilim adamları, Anadolu'da iki yeni bitki türü keşfetti

Türk bilim adamları dünya için yeni olan iki tohumlu bitki türünü keşfetti. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Duman ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağıroğlu, Antalya'nın Alanya ve Akseki ilçeleri ile Bitlis'in Hizan ilçesinde maydanozgiller familyasına ait iki yeni bitki türü buldu. İki bilim adamı sadece Türkiye'de yetişen bitki türlerine Brevipedicellata ve Duranii isimlerini verdi.

11 bin civarında tohumlu bitki türüne sahip Türkiye'de iki yeni tohumlu bitki türü daha keşfedildi. Duranii ismi verilen yeni tür Alanya Kalesi ve Akseki bölgesinde dağlık alanlarda bulunuyor. Van Gölü'nün güneyinde Hizan bölgesinde keşfedilen Brevipedicellata türü de kayalık bölgede yetişiyor. Her iki yeni bitkinin de tür sayısı fazla bulunmuyor. Bu nedenle iki türün de koruma altına alınması gereken türler arasında bulunduğu belirtiliyor.

İki yeni türü doktora çalışması sırasında keşfettiklerini söyleyen Yrd.Doç.Dr. Sağıroğlu, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, maydanozgiller familyasından olan ferula (çakşır) bitkisi üzerinde çalışmalar yaptığını söyledi. Çakşır olarak bilinen bitkinin Akdeniz, İç ve Doğu Anadolu'da sıkça karşılaşılan bir tür olduğunu kaydeden Sağıroğlu, Gazi Üniversitesi'nden Prof.Dr.Duman ile yaptıkları çalışmada bu familyaya ait iki yeni türü bulduklarını belirtti. İki türün de birbirinden farklı olduğunu anlatan Sağıroğlu; "Bu iki yeni türün bir tanesi Alanya Kalesi ve Antalya Akseki'de iki ayrı bölgede bulunuyor. Diğer yeni türde Bitlis Hizan'da. Tohumlu bitki olan iki tür dünya için yeni. Sadece Türkiye'ye özgü ve keşfettiğimiz 3 noktada varlar. Fert sayıları az. Bu nedenle koruma altına alınması gereken türler arasında bulunuyorlar." dedi.

"AFRODİZYAK ÖZELLİĞİ VAR"

Daha önce de Osmaniye ve Hatay Yayladağı'nda aynı familyaya ait iki yeni türü keşfettiklerini ifade eden Sağıroğlu, Türkiye'de 11 bin civarında tohumlu bitkinin bulunduğunu, bunların 3 bin 500 civarındaki türünde endemik olduğunu vurguladı.

Çakşır olarak bilinen bitkinin Anadolu insanı tarafından değişik amaçlar için kullanıldığını belirten Sağıroğlu, şöyle konuştu: "Maydanozgiller familyasından olan ferula (çakşır) Anadolu'da değişik amaçlar için kullanılıyor. Van ve çevresinde taze yaprakları otlu peynirin içine katılıyor. Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu'da koyunların ikiz ya da üçüz doğurmaları için bu bitkinin yaprakları yediriliyor. Bu bitkinin afrodizyak özelliği var. Bu özelliği bakımından ilgilenenler için önemli bir bitki. Biz bu bitkiyi sistematik yönden araştırdık. Türkiye'deki bütün çakşırları çalıştım. Yaklaşık 17 tane çakşır türü vardı. Bizim çalışmalarımızla birlikte tür sayısını 21'e çıkardık."

Sağıroğlu, keşfettikleri iki yeni bitki türünü Helsinki'de basılan bir dergide yayınlattıklarını sözlerine ekledi.

(Zaman 26-09-2010)