Kato'da yeni bir bitki türü bulundu

HAKKÂRİ - Hakkâri ve Bingöl Üniversitesi’nden bilim insanları, adı sık sık operasyon haberlerinde geçen Kato Dağı’nda yeni bir bitki türü tespit etti. ‘Şırnaksoğanı’ adı verilen bitkinin neslinin tehlike altında olduğu belirtildi.
Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfü Behçet ve Hakkâri Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mustafa Rüstemoğlu tarafından yürütülen bir araştırma sonucu yeni bir bitki türü tespit edildi. PKK ’ya yönelik operasyonların yoğun olarak sürdürüldüğü Hakkari ile Şırnak illeri sınırlarındaki Kato Dağı’nda tespit edilen bitkiye ‘Şırnaksoğanı’ adı verildi. 4 yıldır aynı bölgede araştırmalarını yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Behçet şöyle dedi:
“Bilim dünyasına yeni bir bitki türü kazandırdık. Şırnaksoğanı adını verdiğimiz bitkinin nesli tükenmek üzere. Çünkü bitkinin yetiştiği bölgeler erezyona maruz kalırken aşırı otlatma ve otların hayvanların kışın beslenmesi için erken biçilmesi de bitkiyi tükenme noktasına getirmiş. Bu bitkinin korunması için gerekli önlemler alınmalıdır.”
‘Çok zor şartlarda çalıştık’
Prof. Dr. Behçet ile birlikte Kato Dağı’nda araştırma yapan Hakkâri Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mustafa Rüstemoğlu ise çok zor koşullar altında bitki topladıklarını söyledi. 

Çatışmaya inat, hayat  
161 bin 932 kilometrekarelik yüzölçümüyle Doğu Anadolu Bölgesi çok sayıda ova ile yüksek dağ ve platolardan oluşuyor. Genel olarak İran -Turan floristik bölgesi içinde yer alan bölgede endemik bitki taksonu sayısı 471. Toplam 20 adet Önemli Bitki Alanı’na sahip olan Doğu Anadolu’da ‘tehlike altındaki bitki taksonu sayısı’ ise 1149.

Radikal 06-10-2012