Baraj suları altında kalacak

Tarsus ilçesinde, yüksek kesimlerde yetişen endemik bitkilerden "sığır kuyruğu" bitkisinin tohumları, Pamukluk Barajı'nın suları altında kalacağı için toplanarak başka alana dikildi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, endemik bitkiler listesinde olan "sığır kuyruğu" bitkisi Tarsus Pamukluk Barajı çalışmaları nedeniyle göl aynası altında kalacağı için tohumları toplatıldı.

Akademisyenler tarafından yürütülen "Pamukluk Barajı göl aynası altında kalacak bitki türlerinin tespiti ve taşınması projesi" kapsamında bitkinin Çamlıyayla ilçesinde de yetişebileceği tespit edildi. Tarsus ilçesinde yetiştirilen tohumlardan elde edilen bitkiler, Çamlıyayla'da belirlenen alana nakledildi.

Projenin, tür tespitinin yapılmasından ve koordinasyonundan sorumlu yetkilisi Prof. Dr. Ayşe Everest, yaptıkları çalışmalar neticesinde, baraj havzasından toplanan tohumlardan 850 sığır kuyruğu bitkisi ürettiklerini ve bu bitkinin devamının sağlanması için uygun ortama yeniden ekildiğini bildirdi.

Orman Bölge Müdürü Abit Baca da yapılan çalışmayla endemik olan bu türün hem devamını sağlamayı hem de biyoçeşitliliğe katkı sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Sığır kuyruğu bitkisinin bol miktarda nektar içeren çiçekleri sayesinde bal arılarını kendisine çektiğini dile getiren Baca, bu yönüyle de arıcılık yapan vatandaşlara katkıda bulunmuş olunacağını kaydetti.
 

Cumhuriyet 18-02-2014